środa, 25 maja 2011

„Żywy płot„ dobór roślin


Jesień i wiosna  to czas sadzenia krzewów ozdobnych, również w formie żywopłotów.
Odpowiedni dobór roślin na żywopłot pozwala osiągnąć wspaniałe efekty, poprzez łączenie  ich pod względem pory kwitnienia lub łączenia  kilku gatunków  o różnym zabarwieniu, a także poprzez formowanie bardzo  różnych kształtów.
Dlatego aby cieszyć się pięknym żywopłotem rośliny nadające się muszą spełniać pewne warunki. Odznaczają się szybkim wzrostem, zwłaszcza w dolnej części, znoszą wielokrotne przycinanie w żywopłotach formowanych. Cięcie nie powinno wpływać na osłabienie roślin, ani powodować ich zamierania i przedwczesnego starzenia się.
Prawie wszystkie drzewa i krzewy, gdy chodzi o cięcie młodych gałęzi spełniają ten warunek.
Rośliny stosowane w żywopłotach powinny się dobrze rozgałęziać po każdym cięciu i wytwarzać dużo bocznych gałązek. Wykazywać zdolność wypuszczania pędów z pączków śpiących ze starszych gałęzi i pni, oraz do wytwarzania w tych miejscach pączków przybyszowych. Szczególnie dobrze do odmładzania nadają się takie rośliny jak wiąz, grab i lipa. Rośliny żywopłotowe nie  powinny wydawać  podziemnych rozłogów i odrostów, ponieważ zatraca się określone granice  żywopłotu.
Drzewa i krzewy powinny odznaczać się odpornością na choroby i szkodniki. Żywopłot z głogu lub śliw należy opryskiwać ochronnie, tak jak drzewa owocowe w celu zapobiegania rozmnażaniu się szkodników. W pobliżu pól na których  uprawia się zboża, nie wolno sadzić krzewu berberysu pospolitego, ponieważ na nim pasożytuje rdza zbożowa i rdza wieńcowa owsa, a jej żywicielem  jest  szakłak pospolity.
Ostatnim warunkiem, stawianym roślinom żywopłotowym jest wytrzymałość na niskie temperatury. Tworząc żywopłot musimy dobrać jeszcze rośliny do potrzeb i charakteru naszego ogrodzenia, jakie ma spełniać żywy płot, odpowiednio do warunków glebowych, a także w zależności od stopnia nasłonecznienia. Po zapoznaniu się z wszystkimi warunkami jakie mają spełniać nasze rośliny  przystępujemy do szukania odpowiedniego materiału  do sadzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz