środa, 25 maja 2011

Żywopłot jako ozdoba naszego ogrodu


Zasadniczym zadaniem żywopłotów jest tworzenie żywego, zwartego ogrodzenia, zastępującego parkany, mury i płoty. Wnoszą one do obrazu ogrodu więcej barwy i nadają mu w zależności od pory roku pięknego uroku. Wpływają  korzystnie na mikroklimat, zasłaniają szpecące otoczenie, śmietniki i komposty. Chronią  przed niepożądanymi gośćmi kurzem, osłabiają siłę wiatrów wysuszających glebę. Posiadają wartości zdobnicze, jako żywe elementy naszych ogródków, parków i zieleńców. Ogrodzenia tego rodzaju są tańsze niż siatki lub płoty. Niskie nakłady wywołują coraz szersze zainteresowanie żywopłotami jako  trwałym i tanim, a przy odpowiedniej pielęgnacji również dekoracyjnym ogrodzeniem naszych działek, ogródków przydomowych, parków i wspaniałych ogrodów. Żywopłoty spełniają kilka zadań równocześnie.
Dlatego możemy wyodrębnić różne rodzaje żywopłotów:

Żywopłoty ochronne, ich zadanie jest ochrona przed kurzem, wiatrem, niepożądanymi gośćmi.

Żywopłoty obronne, ich rola polega również na ochronie przed nieproszonymi gośćmi zarówno ludźmi jak i zwierzętami. W związku z tym na te żywopłoty stosujemy drzewa i krzewy cierniste lub kolczaste np. głogi, róże, berberysy.

Żywopłoty ozdobne są elementami działek, ogrodów,  terenów zieleni, mogą też służyć do ochrony trawników przed udeptywaniem. Za najbardziej ozdobne uważamy żywopłoty nieformowane, które tworzą krzewy odznaczające się ładnym pokrojem, owocami, liśćmi, kwiatami np. forsycje ,jaśminowce, berberysy.

Żywopłoty zimozielone- dekoracja cały rok, ale ze względu  na panujący u nas klimat są rzadko zakładane. Najczęściej robimy je z tui i świerka pospolitego. Mało jest też zimozielonych krzewów liściastych do sadzenia w Polsce. Wszystkie są mniej lub bardziej wrażliwe na mrozy. Krzewy te nadają się tylko na niższe żywopłoty np. bukszpan.

Żywopłoty barwne o innym zabarwieniu niż zielone. Nadają się drzewa krzewy o liściach czerwonych, żółtych, srebrzystych przez cały kres wegetacji. Jako kompozycja może być zastosowany berberys czerwono listny, tuja złocista oraz srebrny świerk. Barwa żywopłotu w okresie od późnej jesieni do wiosny zależy od zabarwienia pędów ostatniego roku. Czerwony jest żywopłot w tym czasie z grójecznika i modrzewia japońskiego, a słomkowożółty z modrzewia europejskiego.

Żywopłoty użytkowe, które dają inne korzyści np. jadalne owoce - róża, rokitnik, nektar i pyłek dla pszczół, wiklinę na wyroby koszykarskie.

W zależności od wysokości żywopłoty dzielimy: niskiego 100cm - można nimi oddzielić część warzywną ogrodu od części ozdobnej. Odpowiedni materiał to igra błyszcząca i ligustr pospolity. Średnie od 100 do 150 cm - otaczamy nimi parki i ogrody. Na średni żywopłot nadaje się morwa, głóg, żywotniki. Wysoki powyżej 150 cm, na  formowane żywopłoty wysokie stosujemy np. lipy, wiązy i grab.
Rozróżniamy żywopłoty formowane, które trzeba regularnie przycinać, formułując żywy mur. Pielęgnacja ich wymaga jednak cierpliwości i staranności. Na ten żywopłot stosujemy drzewa i krzewy, które zagęszczają się dobrze po cieciu.

Żywopłoty nieformowane, które przy odpowiednim doborze roślin są bardziej dekoracyjne. W tych żywopłotach szybciej osiągamy pożądany efekt.

2 komentarze:

  1. Witam,masz bardzo ciekawe artykuły na swoim blogu ja też mam kilka ciekawych na swoim http://mojogrod-zuzia.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam bardzo ciekway artykuł jak i ten tegże inne zapraszam cię równiż na mojego bloga http://kwiaty-ania.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń