Styl ogrodu jest - a przynajmniej powinien być wyrazem osobowości właściciela, podobnie jak sposób ubierania się lub wystrój mieszkania. Najwyższa pora, aby odejść od tradycyjnego schematu ogrodu, tj. nieskazitelnych ścieżek, przystrzyżonych trawników i równo wyciętych klombów. Ogród powinien odzwierciedlać nasze upodobania i własne pomysły na łączenie tego, co praktyczne, z tym co piękne.
Czy naszym marzeniem jest ogród, który nie będzie wymagał wiele pracy, lecz służył jedynie jako miejsce wypoczynku? Może ogród powinien przede wszystkim zaspokajać odwieczną potrzebę uprawiania własnych roślin jadalnych? Czy chcemy mieć ogród pełny dziko rosnących roślin? Czy ma to być morze kolorów, którymi zachwycać się będą sąsiedzi, czy raczej nam tylko znane sekretne schronienie przed resztą świata?
Takie marzenia nie są nierealne. Gdy zamierzony przez nas plan ogrodu zacznie powoli nabierać kształtów szybko spostrzeżemy, że nosi on cechę najważniejszą ze wszystkich-będzie to ogród utrzymany w naszym własnym stylu.
Ogród naturalny
Jeżeli ogród ekologiczny ma wyglądać atrakcyjnie, a nie sprawiać wrażenia, że poprostu jest zaniedbany, naturę trzeba trochę poprawić. Żywopłot najlepiej jest uformować z nie przycinanego głogu, leszczyny i buka dla przywabienia ptaków, a także dodać budleję wiesiołki, driakwie i tymianek dla zwabienia motyli. Dobrze jest posadzić jabłoń, której kwiaty będą przyciągać pszczoły, a spadłe na ziemię owoce staną się pożywieniem dla mnóstwa drobnych zwierząt. Wokół pnia trzeba stworzyć miniaturowy gąszcz, łącząc ze sobą dziko rosnące gatunki roślin, na przykład żywokosty, niezapominajki i ciemierniki. Będzie to schronienie dla mniejszych mieszkańców ogrodu. W innym miejscu można wyhodować małą łączkę kipiącą żywymi kolorami jaskrów, pierwiosnków i iglic .Jeśli w ogrodzie jest staw, jeden z brzegów powinien być płytszy-będzie to droga dla żab. Posadzić nad wodą funkie, kosaćce i lilie, które mogą być schronieniem dla żab. Wejściem do ogrodu może być wykoszony pas trawy.
Ogród wiejski
Określenie „ogród wiejski“ oznacza ogromną różnorodność wielobarwnych, nieco staromodnych roślin, które osiągają pełnię rozwoju w okresie od maja do lipca. Najważniejsze są róże pnące, szachownice cesarskie, ostróżki, prawoślazy i łubiny następnie zaś przychodzi czas na złocienie. W wiejskim ogrodzie powinno też znaleźć się miejsce dla kilku krzewów owocowych i warzyw. Rośliny można rozmieścić w taki sposób, aby większość z nich mogła się swobodnie rozrastać, a nawet częściowo zajmować teren ścieżek. Założenie ogrodu w wiejskim stylu nie wymaga wiele wysiłku, podstawowym warunkiem jest jednak posadzenie możliwie jak największej liczby roślin. Wszystkie luki należy więc zapełnić łanami wiosennych roślin cebulowych, a także roślinami jednorocznymi i dwuletnimi. Całości dopełnią samosiewne floksy, czarnuszki i pierwiosnki.
Ogród rekreacyjny
Zdarza się, że chociaż lubimy zieleń w pobliżu domu, nie mamy zbyt wiele czasu i ochoty na prace ogrodnicze. W takim przypadku najlepiej jest założyć ogród rekreacyjny.
Miejsca w ogrodzie, gdzie zazwyczaj chętnie przesiadujemy lub przyjmujemy gości, a także ścieżki prowadzące do sadzawek, piaskownic dla dzieci oraz garażu lub warsztatu należy wyłożyć płytami chodnikowymi lub wysypać żwirem. Koniecznie musimy znaleźć stałe miejsce na ogrodowy ruszt do pieczenia, grill czy barbecue, trzeba też doprowadzić tam wodę, przydatny byłby tam schowek z cegieł na potrzebne przy pieczeniu przybory. Ogród ożywią kolorami kwitnące krzewy i drzewa, dzięki czemu mniej czasu będzie zajmować pielenie chwastów i koszenie trawnika. Równie niekłopotliwe w utrzymaniu są kępy sasy japońskiej, doskonale wypełniające przestrzeń. Przez całą wiosnę i lato można zmieniać aranżację ogrodu, ustawiając w widocznym miejscu skrzynki i doniczki z bylinami, roślinami jednorocznymi i krzewami.
Przywykliśmy wprawdzie, że ruszt ogrodowy jest niezbędny przy spędzaniu czasu na łonie natury, ale oczekując na jedzenie, możemy również podziwiać ogród.
Ogród tradycyjny
Pomysł formowania w ogrodach zawiłych figur geometrycznych z roślin zrodził sie już dawno, ale współczesne ogrody w konwencjonalnym stylu nawiązują w większym stopniu do tradycji XVII wieku, zgodnie z którą ogrody miały stanowić niemal dodatkowe pomieszczenie, być widoczne z okien, a także przy sprzyjającej aurze służyć jako miejsce spacerów. Ogród w tradycyjnym stylu powinien tworzyć harmonijną całość z domem. Taki efekt można osiągnąć, wykładając ścieżki i obrzeżenia cegłami i kamieniami podobnymi do tych, jakich używano do budowy domu. Klomby można obramować płytami chodnikowymi, żwirem albo żywopłotem z przyciętego bukszpanu lub lawendy. Na klombach dobrze jest posadzić kwiaty o jaskrawych kolorach-wiosną niech będą to na przykład tulipany, a latem pelargonie.
W samym środku ogrodu powinien znaleźć się jakiś widoczny z daleka element ozdobny-zegar słoneczny, przystrzyżony bukszpan lub ostrokrzew.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz