piątek, 20 maja 2011

Informacje jaką niosą nam tzw. " rośliny wskaźnikowe"


Nasze rośliny często mogą dostarczać nam dużo informacji o glebie , w której rosną ze względu na to, że każda z roślin może rozwijać się w specjalnych warunkach. Jednak trzeba zauważyć, że pojawienie się tylko sporadyczne każdych z tych roślin nie jest jednoznaczne, ale gdy zaczynają pojawiać się częściej wówczas dopiero wtedy możemy wyciągnąć na ten temat jakieś wnioski i spostrzeżenia.
            Jeśli mamy w ogrodzie glebę  zasobną w piasek i rozluźnioną to wskazują na to takie rośliny jak: sosna, żarnowiec miotlasty, wrzos zwyczajny i dziewanna. W przypadku gleb gliniastych i ilastych oraz na zagęszczenie tej gleby możemy  spotkać w naszym ogrodzie takie rośliny jak: skrzyp polny, narecznica, samcza, gwiazdnica, przylaszczka, jaskier polny, miodunka i sity.
            Gdy mamy do czynienia z glebami zawierającymi wapń to w tym przypadku w ogrodzie możemy spotkać następujące rośliny: chmiel, wawrzynek wilczełyko, cis, powojnik pnący, obuwnik, storczyk męski, wilczomlecz, gorczyca polna, pokrzyk wilcza jagoda, jasnota, sasanka.
            Natomiast gdy mówimy o glebach, które nie zawierają wapnia to wówczas występują takie rośliny jak: mech torfowiec, kostrzewa owcza, wełnianka, szczaw, rzodkiew świrzepa, bażyna czarna, kolcosit europejski, borówka brusznica, borówka czarna, skrzyp.
            Jeśli w naszym ogrodzie występują jednak gleby kwaśne wówczas wskazują na to rośliny: borówka brusznica, borówka czarna oraz skrzyp. W przypadku gleb, które mają obojętny odczyn wówczas możemy spotkać takie rośliny jak: podbiał, rumianek pospolity, przytulia czepna.
            Natomiast jeśli chodzi o zasadowy odczyn gleby to wówczas na niego wskazują następujące rośliny: przylaszczka i bodziszek łąkowy. Jeśli chodzi o niedobór azotu w glebie to wówczas w ogrodzie możemy spotkać takie rośliny jak: skrzyp, sity, wiosnówka pospolita, złocień polny, arnika, rumianek, drżączka, fiołek trójbarwny.
            Gdy spotykamy w naszym ogrodzie gleby zasobne w azot możemy zaobserwować takie rośliny jak: pokrzywa, barszcz, jasnota biała, komosa biała, łoboda rozłożysta, mniszek pospolity, gwiazdnica pospolita oraz wiechlina.  W przypadku gdy w glebie znajduje się nadmiar wody wówczas możemy spotkać następujące rośliny: mech torfowiec, trzcina pospolita, wierzba, olsza, pełnik, rzeżucha łąkowa, knieć błotna.
            Natomiast jeśli chodzi o niedobór wody w naszej glebie w ogrodzie wówczas na takie zjawisko wskazują: posłonek, pięciornik, przetacznik, ukwap, janowiec, dziewanna, krwiściąg mniejszy, przelot pospolity.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz