piątek, 20 maja 2011

Balkon –kwiatowy ogród


Pięknie  ukwiecony balkon to duża satysfakcja i radość dla jego właściciela także miejsce odpoczynku wśród przyrody szczególnie  w dużych miastach. Dobrze urządzony balkon powinien stać się przedłużeniem  mieszkania.
Zaprojektowanie roślinności na konkretnym balkonie zależy od wielu czynników, a mianowicie od ilości miejsca jakie możemy przeznaczyć na zieleń, od wystawy naszego okna i przewidywanego nasłonecznienia roślinności,  którą posadzimy i nasłonecznienia naszego mieszkania.
Okno wychodzące na balkon nie powinniśmy zastawiać od wewnątrz, ale udekorować od zewnątrz żeby kwiaty zaglądały do mieszkania. Przystępując do urządzania naszego ogrodu na balkonie musimy się zastanowić jakie rośliny posadzimy: i tak na balkony od strony północnej musimy dobierać rośliny znoszące zacienienie, rośliny na balkonach z wystawą południową, wymagają dobrej opieki polegającej na regularnym podlewaniu, gdyż ziemia pod wpływem słońca szybko wysycha. Najlepiej dobierać  rośliny na stronę południowo-zachodnią  i południowo- wschodnią, dobra jest wystawa  wschodnia i zachodnia.
Oto niektóre rośliny lubiące cień na balkonie: Begonia bulwiasta, Niecierpek, Niezapominajka, Powój wilec. Roślinny znoszące duże nasłonecznienie to: Cynia, Aksamitka, Groszek pachnący, Dalie, Fasola, Stokrotka, Bratek. Dzięki dużej różnorodności  barw i kształtów roślin nadających się na balkony i do skrzynek, możemy wybrać najbardziej dekoracyjne gatunki roślin, które zarazem będą pasowały do otoczenia. Ważną rzeczą jest ładny dobór kolorystyczny kwiatów posadzonych w skrzynkach. Najprostsze zestawienia barwne i niezawodne  to  3 podstawowe kolory : czerwień, żółć i niebieski. Natomiast czerń i biel to kolory pasujące do wszystkich pozostałych. Połączenie czerwieni z żółcią daje kolor pomarańczowy, niebieski z czerwienią – fiolet, żółć z niebieskim  daje zieleń. 
Istnieje jeszcze dobór kolorystyczny oparty na zasadzie barw ciepłych i zimnych. Do barw zimnych zaliczamy kolor niebieski we wszystkich odcieniach. Do barw ciepłych zaliczmy żółć i czerwień ,we wszystkich odcieniach aż do brązu.  Dokonując wyboru roślin nadających się do uprawy na naszym balkonie, należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka niezbędnych warunków. które muszą spełniać: - dużą wartość dekoracyjną; -długotrwałość  kwitnienia ,- dostosowanie do naszego okna,- łatwość przystosowania do życia w trudnych warunkach ,- możliwość łatwego rozmnażania.
Dla ludzi z małą ilością czasu, mających mało miejsca na balkonie i z małą wiedzą o uprawie, najodpowiedniejsze będą rośliny nie mające wygórowanych wymogów, łatwe w uprawie i długo kwitnące.  To przede wszystkim rośliny siane wiosną do skrzynek na balkonie: Smagliczka, Nasturcja, a z pnączy: powój trójbarwny i fasola wielokwiatowa. Mogą to być także rośliny, których rozsadę można kupić  gotową np. Aksamitka, Szałwia, Niecierpek oraz Dalia. Dla osób, które mają zamiłowanie ogrodnicze i poczucie piękna, istnieje jeszcze nieskończona możliwość kompozycji.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz