piątek, 20 maja 2011

Czy chwasty można pokochać?


Wszyscy działkowcy zwalczają zaciekle wszystkie chwasty, jakie rosną na naszych grządkach, ponieważ chwasty zabierają warzywom i kwiatom składniki pokarmowe,wodę,utrudniają dostęp do słońca. Ale z drugiej  strony spełniają w naszych ogrodach ważną rolę.
Na przykład kto w swoim ogrodzie toleruje perz albo pokrzywę ? Ogrodnicy traktują perz jako największego wroga na działkach i w ogródkach.  Perz jest bardzo uporczywym chwastem i w krótkim czasie może opanować całe grządki, ponieważ rozmnaża się wegetatywnie. Dobrze znosi susze, zacienienie i mróz, współżyje dobrze z grzybami, jest odporny na  udeptywanie. 
W wielu krajach  perz sieją na trawnikach,  ozdabiają  nim skarpy, zbocza i tereny piaszczyste. Wiele  ludzi traktuje swoje ogrody jako miejsce wypoczynku i zabawy, dlatego część ziemi obsiewa trawa. Trawnik jest  ozdobą  działki  i zarazem tworzy korzystny mikroklimat. Trawnik jest świetnym miejscem na którym bawią się dzieci. Do założenia trawnika najlepsze są różne odmiany traw wymieszane ze sobą i tutaj z pomocą przychodzi nam perz dzięki swoim wadom z warzywnej grządki-na trawniku okażą się zaletami.
Następnie trawnik trzeba  nawozić, pielęgnować i nawadniać. Perz jako trawa pastwiskowa  jest rośliną bogatą w składniki mineralne. Ma zastosowanie w lecznictwie.Służy do produkcji leków na przemianę materii oraz przygotowywania płukanek do włosów, które nadają włosom połysk wzmacniają je. Natomiast pokrzywa na działce jest wskaźnikiem dobrej gleby. Zwiększa ona odporność roślin na choroby.
Pokrzywę lubią pomidory, ponieważ chroni je przed chorobami. Pokrzywa służy jako środek do oprysku na mszyce i wiele na wiele innych owadów. Aby otrzymać środek do oprysku bierzemy pojemnik o pojemności 10 litrów, napełniamy go zieloną pokrzywą, a następnie zalewamy wodą, tak żeby były zakryte. Po 24 godzinach ciecz zlewamy  i używamy do opryskiwania roślin. Jeśli zachodzi  taka potrzeba  to powtarzamy ten zabieg kilkakrotnie. Pokrzywę i perz możemy wykorzystać właśnie do walki z różnymi szkodnikami, które są w naszych ogrodach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz